Cossacks.in4.pl

 

Polska vs Turcja


TURCJA
Pikinierzy - 480
Janczarzy - 720
Tatarzy - 300
Spaki - 700
Haubice - 3

Łącznie: 2200

POLSKA  
Pikinierzy - 700 poległo 700
Muszkieterzy - 1 oddział: 196
Husaria - 500 poległo 500
Dragoni 17 w. - 156 poległo 139
Działka wielolufowe - 3 zniszczonych 1

Łącznie: 1356

Gra ustalona była na 2 godziny, jedną walną bitwę, z przyzwoleniem na 3 dowolne działa.

Kolor czerwony to Polska, w białych wystąpili Turcy.

Polska Husaria miała być trzonem Polskiej Armii.

Środka pola będą bronić pikinierzy, dragoni i działka wielolufowe.

Ilość i rozmaitość wojsk Tureckich budzi respekt.

Pierwsze strzały z działka polskiego.

Starcie pierwszej linii obu armii.

Przeważająca liczebność tureckiej piechoty zmusza do natarcia Polską Husarię.

Na widok olbrzymiej ilości konnicy tureckiej Husaria decyduje się na odwrót.

Oddziały Tureckie przypuszczają frontalny atak. Haubice uszkadzają jedno z dział wielolufowych.

Drugi oddział Husarii rusza do boju od dołu.

Tymczasem u góry wojska Tureckie krok po kroku rozbijają oddziały Polskie. Husaria jak zwykle niepotrzebnie zbija się w skupisko zamiast atakować ławą. :-(

Nowy oddział pikinierów spieszy na ratunek.

U dołu z oddziału Husarii niewiele pozostało, znów pikinierzy maja pomóc ...

... padają jednak jak muchy pod ostrzałem Tureckich Janczarów.

U góry sytuacji dla Polski wygląda nieciekawie. Turcja uderza kolejnym oddziałem. Na szczęście w odwodach stało jeszcze około 50 Husarów.

Husaria powstrzymała atak, lecz sama również poległa. Z sił Polskich pozostała jedynie garstka dragonów i pikinierów oraz dwa działka wielolufowe, A Turków ciągle dużo.

Połączenie pikinierów, dragonów i działek wielolufowych okazało się jednak nie do przejścia dla ostatnich oddziałów Tureckich.

Bitwa w ten sposób się zakończyła. Na placu boju pozostało dosłownie tylko kilkunastu dragonów z Polski i dwa działka wielolufowe. Bitwa była bardzo wyrównana.

POLSKA
Tym razem postawiłem na husarię, pikinierów i dragonów i działka wielolufowe. W zamierzeniach to Husaria miała roznieść Turcje lecz tak się nie stało. Nie wiem dlaczego ale Husaria zawsze w ataku zbija się w jedną wielką kupę. Setka husarów potrafi jednocześnie atakować kilku żołnierzy, podczas gdy obok stoi oddział np. łuczników wroga i wybija ich jak kaczki - próba sterowania nimi podczas walki nie przynosi żadnego wymiernego efektu. Niespodziewanie, najlepiej z całej ekipy spisali się dragoni, to oni od samego początku bitwy dziesiątkowali oddziały Tureckie i wytrzymali do samego końca. Polscy pikinierzy niczym nie zachwycili, a działka wielolufowe doskonale spełniły swoja rolę przeciwko nieopancerzonym oddziałom Tureckim. Ogólnie, lepiej chyba było by zwiększyć liczbę dragonów kosztem husarii ... ale to tylko gdybanie.
WiKi

TURCJA
Nacja podobna do Algierii ale z jednym plusem, są Janczarzy. Piechota to czyste mięso, padają jak muchy. Janczarzy radzą sobie całkiem nieźle. Jeden oddział trzymał się prawie przez całą walkę. Dodatkowym atutem są konie - ogólnie słabe ale jako osłona dla Janczarów nadają się wyśmienicie. Działka wielolufowe leją niemiłosiernie wszystkie jednostki tureckie, które nie mają odpowiedniej obrony.  Gra była ustawiona na 2 godziny ale już po godzinie Turków była całkiem spora grupa i mogli by zacząć walczyć. Tak na prawdę to walka ta mogłaby się potoczyć jeszcze znacznie dłużej i to, że wygrała Polska różnicą kilkudziesięciu punktów nie jest żadnym poważnym zwycięstwem. Ogólnie Turcy to mięso ale dużo lepsze od Algierii i wytrawny gracz może nieźle tym państwem namieszać.
NetCop


<<< Powrót


Cossacks: European Wars™ is a game by CDV Software.
Copyright © 2001 www.in4.pl. All Rights Reserved.